راهنمای نویسندگان

راهنمای ارسال مقاله

تنها مجرای ارسال مقاله برای نشریه علمی- پژوهشی مدیریت اطلاعات، سایت نشریه به آدرس www.aimj.ir می باشد.

 

نویسنده گرامی؛

قبل از ارسال مقاله در سامانه، حتما فایل آموزشی را مطالعه و بررسی نمائید.

           راهنمای تصویری نویسندگان

 

برای ارسال مقاله مراحل ذیل را به ترتیب طی نمایید؛

1.    بعد از ورود به سایت در اولین قدم در سایت عضو شوید.

 •  توجه : در زمان وارد کردن اطلاعات شخصی دقت نمایید. مشخصاتی که در این قسمت وارد می نمایید به عنوان مشخصات نویسنده مقاله ذخیره می گردد.
 • پس از عضویت رمز ورود به سامانه به نشانی پست الکترونیکی که با آن در سایت ثبت نام کرده‌اید ارسال می‌شود (توجه داشته باشید که این نامه ممکن است در قسمت Spam قرار گرفته باشد).

2.    با وارد کردن شناسه کاربری و رمز ورود، وارد سایت شده و در بالای صفحه روی ارسال مقاله کلیک نمایید.

3.    در این قسمت روی "ارسال مقاله جدید" کلیک کنید.

4.    در بخش "انتخاب نوع مقاله"، نوع مقاله خود را از لیست انتخاب کنید و به صفحه بعد بروید.

5.    در بخش "وارد کردن عنوان"، عنوان مقاله را هم فارسی و هم به انگلیسی وارد نمایید. وارد کردن عنوان کوتاه اختیاری است.

6.    در بخش "اضافه کردن نویسندگان"، مشخصات نویسندگانی (غیر از شما) که در نوشتن این مقاله مشارکت داشته اند را وارد کنید. توضیحات تکمیلی در صفحه مورد نظر موجود است. به ترتیب نویسندگان توجه کنید.

7.    در بخش "وارد کردن چکیده"، چکیده مقاله خود را که باید بین 150 تا 350 کلمه و در برگیرنده‏ی هدف، روش، یافته‌ها و نتایج پژوهش باشد را هم فارسی و هم انگلیسی وارد نمایید.

8.    در بخش "افزودن کلیدواژگان"، کلید واژگان مقاله خود را هم فارسی و هم انگلیسی وارد نمایید. تعداد کلید واژگان باید بین 4 تا 7 کلمه باشد.

9.    در بخش "انتخاب موضوعات"، موضوعات مرتبط با مقاله خود را از لیست انتخاب نمایید. اگر موضوع مقاله شما در لیست نبود در کادر مشخص شده، آن را ذکر نمایید.

10.  در بخش "توضیحات تکمیلی"، اگر توضیح خاصی در مورد مقاله دارید، در این قسمت ذکر نمایید.

11.  در بخش "داوران پیشنهادی"، مشخصات داور پیشنهادی خود برای داوری مقاله تان را وارد نمایید.

12.  در بخش "اضافه کردن فایل‌ها"، باید فایل های مقاله خود را ارسال نمایید. ابتدا نوع فایل (فایل هایی که در قسمت فرمت مقالات به آنها اشاره شد) را انتخاب کرده و فایل مربوطه را همراه با توضیحات احتمالی ارسال نمایید. همچنین باید فایل "تعهد‌نامه و واگذاری ‌حق انتشار مقاله" را نیز تکمیل نموده و اسکن امضا شده آن را بارگزاری نمایید. توضیحات بیشتر در ادامه آمده است.

13.  در بخش "تکمیل ارسال مقاله"، همه اطلاعات مقاله شما ظاهر می شود. مطالب را بررسی کرده و در صورت صحت گزینه ارسال مقاله را انتخاب کنید. کد مقاله خود را حتما یادداشت نمایید.

   با انجام مراحل بالا مقاله شما در سایت ثبت شده و به اطلاع سردبیر می رسد. در صورت تأیید سردبیر برای ارسال مقاله به داوری، این موضوع به شما اطلاع داده خواهد شد. پس از اطلاع فیش واریزی مربوط به داوری را واریز نموده و در سامانه بارگزاری نمایید. مقاله شما در اولین فرصت به داور مربوطه سپرده می شود. اگر مقاله شما تایید شود و یا نیاز به بازنگری داشته باشد، در صفحه اختصاصی شما مشخص می شود. لذا با مراجعه به صفحه اختصاصی خود می توانید از وضعیت مقاله خود مطلع شوید.

ضمنا پس از ارسال مقاله یک پست الکترونیکی به عنوان رسید ارسال مقاله برای شما ارسال می‌شود. در صورت اعلام پذیرش مقاله توسط داوران مجله، به شما اطلاع داده خواهد شد تا فیش واریز مربوط به چاپ مقاله را در سامانه بارگزاری نمایید.

 

پذیرش نوشته‌‌ها

  مقالات دریافتی باید دارای ویژگیهای زیر باشد:

1-     مستخرج از فعالیت بدیع پژوهشی در حوزه‌های موضوعی نشریه باشد.

2-     پیش از این در نشریه‌های داخلی یا خارجی یا مقاله‌نامه‌های مجامع علمی چاپ نشده یا در انتظار چاپ نباشد.

3-     متن مقاله باید مطابق با شیوه نگارش نشریه نگاشته شود.

  نوشته‌‌های ارائه شده به فصلنامه در دو مرحله از سوی سردبیر و داوری بررسی می‌شوند. در مرحله اول داوری، نوشته‌‌هایی پذیرفته می‌شوند که با هدف و موضوع فصلنامه هم‌خوان و متناسب با سطح علمی فصلنامه باشند و پیش‌تر منتشر یا برای بررسی به نشریه دیگری ارائه نشده باشند. این نوشته‌‌ها باید بر اساس این راهنما تدوین و به فصلنامه ارائه شده باشند. در مرحله دوم داوری، نوشته‌‌هایی پذیرفته می‌شوند که از لحاظ محتوا دارای اعتبار کافی؛ به صورت مستند نوشته‌ شده؛ از روش‌های معتبر بهره‌ برده؛ در نتیجه پژوهش و مطالعه پدیدآور(ان) حاصل شده؛ از لحاظ موضوع دارای اهمیت کافی؛ و دارای ساختار و نگارشی علمی و روان باشند. فرایند داوری به صورت ناشناس انجام خواهد شد.

 

ویژگی فایل های ارسالی

کلیه فایل های ارسالی به صورت تایپ‏شده با نرم افراز Microsoft Office Word ویرایش2007 و یا نسخه های بالاتر باشد.

1-     فایل تعهد‌نامه و واگذاری ‌حق انتشار مقاله

  همراه با نوشته‌ای که از طریق سایت ارائه می‌شود، باید « تعهد‌نامه و واگذاری ‌حق انتشار مقاله» نیز از سوی نویسنده (اگر تنها یک نویسنده داشته باشد) یا نویسنده مسئول (اگر چند پدیدآور داشته باشد) امضا شده و  پس از اسکن به همراه  مقاله بارگذاری گردد.

فایل مربوط به تعهد‌نامه و واگذاری ‌حق انتشار مقاله را   از این قسمت   دریافت نمایید.

 

2-     فایل رسید واریز وجه 

 از تاریخ 1399/07/01 جهت  بررسی مقالات (هزینه داوری) مبلغ دو میلیون ریال (2.000.000) و جهت  چاپ مقالات مبلغ دو میلیون و پانصد هزار ریال (2.500.000) از نویسندگان مقالات دریافت شود. نویسنده مسول مکاتبات، می تواند بعد از پرداخت مبلغ مورد نظر به شماره حساب: 299025659،  شماره کارت: 1952 - 0580 - 8370 - 5859  بانک تجارت به نام انجمن علمی مدیریت اطلاعات ایران، اسکن فیش واریزی را در هر مرحله بر حسب ضرورت (داوری و چاپ) از طریق سامانه نشریات، بهمراه فایل های دیگر بارگذاری نماید.

 

3-      فایل مشخصات نویسندگان 

 فایل مربوط به مشخصات نویسندگان را   از این قسمت  دریافت نمایید و مطابق با اطلاعات خواسته شده و فرمت تعیین شده تکمیل نمایید.

  

4-       فایل اصلی مقاله بدون نام

(فایل مربوط به متن مقاله را   از این قسمت   دریافت نمایید.)

 • متن مقاله حداکثر در 20 صفحه A4 با فاصله یک‌ سانتی‌متر بین سطرها و حاشیهصفحات به شرح زیر به شکل یک ستونه در نرم‌افزار Word تایپ شود.
 • حاشیه بالا و پایین: 5 سانتی متر
 • حاشیه چب و راست: 4.5 سانتی متر
 • نوع قلم فارسی B Nazanin معمولی و با اندازه 11 برای متن و B Nazanin(Bold) با اندازه 12 برای عنوان­ها و نوع قلم انگلیسی Times New Roman  با اندازه10  است.

اندازه جدول‌ها و نمودارها با پهنای بیشینه (width) 12 سانتی متر و ارتفاع بیشینه(height)19 سانتی‌متر و به صورت عمودی(portrait)  ترسیم می‌شوند. جدول‌ها و نمودارهای بزرگ را می‌توان به صورت افقی (landscape)  نیز تنظیم کرد. عنوان جدول‌ها در بالا و عنوان شکل‌ها در پایین آنها نوشته می‌شوند. شماره جدول‌ها و شکل‌ها در عنوان آنها با رقم و بدون نگارش واژه «شماره» می‌آیند [مانند: جدول 2. توزیع فراوانی...]. در جدول‌ها و نمودار‌ها از ترام (زمینه رنگی یا خاکستری) استفاده نمی‌شود.

 • فرمول‌ها چپ‌چین و با شماره مشخص می‌شوند. شماره فرمول‌ها با رقم و بدون نگارش واژه «شماره» می‌آیند [مانند: فرمول 4].
 • تصویرها حداکثر به اندازه 12*19 سانتی متر و با وضوح دست‌کم dpi 600 تولید یا اسکن می‌شوند.
 • تمام صفحه‌های نوشته از صفحه عنوان تا پایان آن، شماره‌گذاری می‌شوند. شماره‌گذاری از یک شروع و به ترتیب ادامه می‌یابد.
 • در نگارش متن، اصول نگارش زبان فارسی رعایت شود.

 

نحوه بارگذاری فیش پرداختی

 پس از آن که مقاله شما برای داوری اولیه و یا چاپ در مجله مورد تأیید نشریه قرار بگیرد، پیامی مبنی بر پرداخت هزینه برای نویسنده مسئول ارسال می گردد. نویسنده با وارد شدن به حساب کاربری خود، وارد بخش "مقالات ارسال شده به نویسنده برای پرداخت هزینه" شده و سپس بر روی "کد مقاله" کلیک کرده و فیش واریزی خود را در قسمت مربوطه بارگذاری نماید.

 

 

اجزای فایل اصل مقاله به شرح زیر تنظیم می‌شود.

 • ابتدا عنوان کامل مقاله به فارسی ، چکیده‌ فارسی (حداقل150 کلمه و حداکثر350 کلمه) و واژه های کلیدی (حداکثر 7 واژه)
 • در انتهای مقاله عنوان کامل مقاله به انگلیسی ، چکیده‌ انگلیسی(حداقل150 کلمه و حداکثر350 کلمه) و واژه های کلیدی (حداکثر 7 واژه) 
 • جداول نزدیک به متن مربوطه آورده  شود. منحنی‌ها، شکل‌ها و نمودارها سیاه و سفید، روشن، دقیق و اصل باشند و  در متن مقاله به شماره‌ی شکل ها، جداول و نمودارها اشاره شود. همینطور اعداد و شماره و تاریخ در متن با فونت فارسی آورده شود. 
 • بدنه اصلی مقاله باید شامل مقدمه، پیشینه پژوهش، روش پژوهش، تجزیه و تحلیل یافته‌ها و نتیجه‌گیری باشد.
 • پانویسها در انتهای هر صفحه درج شود.
 • پیوستها و یادداشتها در انتهای مقاله و بعد از استنادها آورده شوند.
 • استناد به مراجع بر اساس اطلاعات کامل «شیوه‌نامه ایران» قابل دسترسی در نشانی ‏ irandoc.ac.ir/files/shivenameh_iran.pdf   باشد.
 • متن نوشته شامل مطالب اصلی نوشته است که معمولاً با مقدمه آغاز و با فهرست منابع پایان می‌یابد. در صورتی که نوشته دارای پیوست‌هایی باشد،‌ این پیوست‌ها پس از فهرست منابع قرار می‌گیرند. در متن نوشته، توجه به نکات زیر ضرورت دارد:
 • نگارش متن نوشته بر اساس دستور خط فرهنگستان زبان فارسی صورت می‌گیرد.
 • از واژه‌های غیرفارسی در متن اصلی (به جز استناد به منابع غیرفارسی) استفاده نمی‌شود.
 • به تمامی شکل‌ها، جدول‌ها، فرمول‌ها، پانوشت‌ها، و پیوست‌ها باید در متن اصلی با ذکر شماره آنها اشاره شود.
 • پانوشت‌ها در پایین هر صفحه و با شماره‌های پیاپی تنظیم و حرف اول پانوشت‌های انگلیسی (به جز نام‌های خاص، سرواژه‌ها، و کوته‌نوشت‌ها) کوچک نوشته می‌شوند.
 • پیوست‌های نوشته در آخرین بخش آن می‌آیند. پیوست‌ها به ترتیب حرف‌های الفبای فارسی [پیوست «الف»، پیوست «ب»، پیوست «پ»، ...] نام‌گذاری و شماره صفحه‌های آنها در ادامه متن اصلی تنظیم می‌شوند.
 • در بخشی با نام «قدردانی» که در پایان نوشته و پیش از فهرست منابع می‌آید، به هر نوع حمایت یا کمکی که برای نگارش نوشته از سوی سازمان‌ها یا افراد صورت پذیرفته است، اشاره می‌شود.
 • استناد به منابع انگلیسی به صورت انگلیسی و برای منابع فارسی به فارسی انجام می‌شود.
 • منبع جدول‌ها و نمودار‌ها در عنوان آنها (در صورت وجود) ذکر می‌شوند.
 • فهرست منابع به ترتیب فارسی و انگلیسی و در پایان نوشته (پیش از پیوست‌ها ـ در صورت وجود) تنظیم می‌شود.
 • استناد به منابع در متن مقاله و فهرست منابع آن، به صورت نویسنده ـ تاریخ، مانند مثال‌های زیر، و بر اساس شیوه‌نامه ایران (از انتشارات پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران) صورت می‌گیرد.

 

اصول ارجاع دهی بر اساس شیوه نامه ایران

  کتاب با یک نویسنده:

  نگارش در فهرست منابع: فرشاد، مهدی. 1364. ساختمانهای پوسته‌ای . شیراز: دانشگاه شیراز.

  استناد درون متن: (فرشاد 1364، 98)

  Adams, Hanry. 1918. The education of Henry Adams: An autobiography. Boston: Houghton.

  (Adams 1918)

 

  کتاب با دو نویسنده:

  دیانی، محمدحسین، و محمدرضا داورپناه. 1381. مفاهیم و روشهای بازیابی اطلاعات در نظامهای کتابخانه‌های رایانه‌ای ایران. مشهد: دانشگاه فردوسی، مؤسسه چاپ و انتشارات.

(دیانی و داورپناه 1381)

  Unwin, Liam P., and Joseph Galway. 1984. Calm in Ireland. Boston: Stronghope Press.

  (Unwin and Galway 1984, 23, 28-29)

 

  کتاب با سه نویسنده:

  صارمی، کتایون، عباس رفیعی فراهانی، و فریدون امانی. 1372. موزه‌های ایران. تهران: سازمان میراث فرهنگی کشور.

(صارمی، رفیعی، و امانی 1372، 56-58، 98)

  Brett, R. D., S. W. Johnson, and C. R. T. Bach. 1989. Mastering string quartets. San Francisco: Amati Press.

  (Brett, Johnson, and Bach 1989, 33)

 

  کتاب با بیش از سه نویسنده:

  اکبری، محمدتقی، احمد رضوانی، محمدتقی منشی طوسی،‌ حسن سلطانی‌فر، و احمد نمایی. 1372. فرهنگ و اصطلاحات علوم و تمدن اسلامی: انگلیسی ـ فارسی. مشهد: بنیاد پژوهشهای آستان قدس رضوی.

(اکبری و دیگران 1372)

  Sanders, G. S., T. R. Brice, V. L. de Santid, and C. C. Ryder. 1989. Prediction and prevention of famine. Los Angeles: Timothy Peters.

  (Sanders et al. 1989)

 

  کتاب ترجمه شده به فارسی:

  خلیل، طارق. 1993. مدیریت تکنولوژی: رمز موفقیت در رقابت و خلق ثروت. ترجمه سید محمد اعرابی و داود ایزدی. 1381. تهران: دفتر پژوهشهای فرهنگی.

(خلیل 1993، 53)

 

  کتاب الکترونیکی:

  بابایی، محمود. 1382. نشر الکترونیکی. ویراسته علی‌حسین قاسمی. تهران: مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران. http://www.irandoc.ac.ir/data/books/E_p/contents.htm (دسترسی در 9/5/1385).

(بابایی 1382)

 

  فصلی از یک کتاب:

  نوروزی چاکلی، عبدالرضا. 1384. جامعه اطلاعاتی و جهانی شدن. در مجموعه مقالات همایش‌های انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران، ویراسته محسن زین‌العابدینی، 121-153. تهران: کتابخانه ملی.

(نوروزی چاکلی 1384، 140)

  Phibbs, Brendan. 1987. Herrlisheim: Diary of a battle. In The other side of time: A combat surgeon in World War II, 117-63. Boston: Little, Brown .

  (Phibbs 1987)

 

  مقاله با یک نویسنده:

  بنی‌اسدی، نازنین. 1383. مدیریت مشارکتی معلمان و ارتباط آن با رفتار جامعه مدنی دانش‌آموزان. مجله روان‌شناسی و علوم تربیتی 34 (2): 65-96.

  (بنی‌اسدی 1383)

  Bennett, John W. 1946. The interpretation of Puebio culture: A question of values. Southwestern Journal of Anthropolgy 27 (3): 361-374.

  (Bennett 1946)

 

برای مقاله‌ای با نویسندگانی بیشتر از یک نفر، اطلاعات مربوط به نویسندگان مقاله مانند نویسندگان کتاب خواهد بود.

 

  مقاله الکترونیکی:

  گزنی، علی. 1379. طراحی سیستمهای بازیابی اطلاعات بهینه در نرم‌‌افزارهای کتابخانه‌ای و اطلاع‌رسانی. علوم اطلاع‌رسانی 16 (1-2). http://www.irandoc.ac.ir/ETELA-ART/ 16/16_1_2_7_abs.htm (دسترسی در 3/7/1385) .

(گزنی 1379)

 

  مدارک پیوسته:

  پازکی ، زهرا. 1384. مقدمه‌ای بر دیابت (مرض قند). http://www.bpums.com/bimariha/ diabet/diabet.htm (دسترسی در 18/7/1385).

(پازکی 1384)

  Ajzen, Icek. 2002. The theory of planned behavior. http://www.people.umass.edu/ aizen/tpb.diag.html (accessed 20 Feb. 2005).

  (Ajzen 2002)

 

 

ملاحظات افزوده

 • ارائه‌کننده نوشته می‌تواند فرد یا افرادی را برای داوری نوشته خود به فصلنامه مدیریت اطلاعات پیشنهاد کند. چنین افرادی باید دارای مدرک دکترای مرتبط با موضوع نوشته، صاحب‌نظر در زمینه موضوع نوشته، و دارای پست هیئت علمی در یکی از مؤسسه‌های آموزش عالی یا پژوهشی داخل یا خارج کشور باشند. فصلنامه الزامی در استفاده از افراد معرفی شده برای داوری نوشته‌ها ندارد.
 • فصلنامه مدیریت اطلاعات مقاله‌های دریافتی را بازنمی‌گرداند و در اصلاح و ویرایش آنها آزاد است.
 • فصلنامه مدیریت اطلاعات حق رد یا قبول و نیز ویراستاری مقالات را برای خود محفوظ می‌دارد.
 • پذیرش و انتشار نوشته‌ها در فصلنامه مدیریت اطلاعات به معنای تأیید محتوای آنها از سوی این فصلنامه نیست و مسئولیت نهایی هر نوشته بر عهده پدیدآور(ان) آن خواهد بود.
 •  مقالات برگرفته از پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد و یا رساله دکتری در صورتی که نویسنده مسئول مکاتبات، استاد‌ راهنما باشد، قابل بررسی است. در خصوص دانشجویان دکتری در صورت درج نام استاد راهنما و امضای ایشان، دانشجو می تواند مسئول مکاتبات باشد.
 • مقالات ترجمه اصولاً پذیرفته نمی‌شود.